Средна гора

Средна гора е разположена между Задбалканските котловини на север и Горнотракийската низина на юг. Средна гора е средновисока планина и е разположена в централната част на България, успоредно на Старопланинската верига. На запад Средна гора достига до течението на река Искър, а на изток до завоя на река Тунджа, който се намира северно от град Ямбол. Планината е дълга 285 километра, а най-голямата ѝ ширина е около 50 километра. Най-високата ѝ точка е връх Голям Богдан (1604 м).
Планината се дели на три дяла:
Ихтиманската (Западна) Средна гора се състои от ридовете Лозенска планина, Вакарелска планина, Белица, Еледжик и Черни рид. Тези ридове до един са разположени недалеч от Ихтиманската котловина. Най-високият връх в тази част от планината е връх Тръна, който е висок 1275м. За начало на главното било на Средна гора условно се приема Панчаревския пролом на река Искър — стената на язовир Панчарево. Границата с Рила не е безспорна, но за такава се приема Боровешката седловина, от която започва река Голема Луковица, приток на Мусаленска Бистрица. На изток тази граница се спуска в басейна на Владишка река, ляв приток на Марица.
Същинската Средна гора е разположена между проломите на реките Тополница и Стряма. Това е частта от Средна гора с най-добре изразено било. Това е също и най-високата част от планината. Тук е разположен най-високият връх в Средна гора — Голям Богдан (1604 м). Най-високите части на Същинската Средна гора са покрити с обширни пасища, а склоновете в средните и ниските части са покрити с вековни букови горски масиви.
Сърнена гора е наречена най-източната част от Средна гора. Това е едновременно най-ниската, най-дългата и най-тясната част от планината. Тази част е с дължина от около 153 км. Най-високият връх в Сърнена гора е връх Братан, който е висок 1236 м. Завършва с възвишението Зайчи връх (Таушан тепе) при големия завой на Тунджа.
Геоложката основа на Средна гора е изградена основно от стари метаморфни скали, както и от по-млади гранити и сиенити. Срещат се също и вулканични скали като от този вид скали преобладават андезитите. В Средна гора са открити значителни находища на медна руда, както и множество минерални извори — Хисаря, Стрелча, Панагюрище, село Баня и други.
Животинският свят в планината е значително по-беден, отколкото в другите големи български планини. Представени са някои от характерните централноевропейски животински видове. На територията на Средна гора е разположен един поддържан резерват — Богдан.

Хижи Забележителности Връзки
з-н Ловна хижа
з-н Студеница
з-н Хайдута
хижа Барикадите
хижа Братан
хижа Братия
хижа Бунтовна
хижа Воден камък
хижа Еледжик
хижа Каваклийка
хижа Кръстьо Чолаков
хижа Морулей
хижа Надежда
хижа Оборище
хижа Павел Делирадев
хижа Райна Княгиня
хижа Сакарджа
хижа Свежен
хижа Седемте партизани
хижа Средногорец
хижа Фенера
хижа Чивира
Историческа местност Оборище
Община Стрелча
Туристическа асоциация \"Средногорска съкровищница
Туристически комплекс \"Бяло камъне\"