Рилски манастир
Дял: Югозападна Рила
Надморска височина: 1150м
GPS координати: 42,07.999’ 23,20.387’
Сред пазвите на Рила, на 1147 м надморска височина, на десния бряг на Рилска река, се намира най-забележителният паметник на българската култура и архитектура от епохата на Възраждането - Рилският манастир, известен още като Светата Рилска обител. Векове наред той е играл изключителна роля в българската история, в борбата на народа ни за духовна и политическа свобода. Основан е през Х век от св. Иван Рилски - покровител на България. В днешния си вид манастирът е построен през 1816-1847 г. от български майстори. Докато отвън наподобява мощна средновековна крепост, то отвътре, от централната църква “Рождество Богородично” и от останалите манастирски сгради, декорирани с колонади, стълбища и балкони, лъха красотата на българския възрожденски стил.
Вниманието привлича и първата манастирска кухня (магерница) с конструкцията си от осмоъгълници, издигащи се на 22 метра височина, увенчани с купол. В центъра на манастирския двор се издига Хрельовата кула - мощно каменно укрепление, единствената запазена постройка от средновековието (1335). На последния етаж се намира параклисът “Преображение” със стенописи от XIV век. Забележителни са стенописите и в останалите 3 параклиса, по арките на дворните фасади, в гостните стаи, в черквите из околностите на манастира - все дело на майстори от Самоковската и Банската художествена школа от XIX век. На Съборната черква, наред с библейските сцени, са изрисувани и творби със светски характер - портретите на ктиторите на манастира. Тук се съхраняват мощите на св. Иван Рилски.
Шедьовър на резбарското изкуство е огромният иконостас в манастирската черква “Св. Богородица”, украсен с ажурна резба върху орехово дърво, допълнително позлатено. Интерес представляват и таваните в реставрираните и подредени гостни стаи, интериорът на монашеска килия от края на XVIII и началото на XIX век, постоянната етнографска музейна колекция, манастирската библиотека с 16 000 тома ценни и уникални книги.
В новопостроеното източно крило на манастирската сграда е уреден музей, в който се съхранява портата на Хрельовата черква, старо оръжие на манастирската стража, грамоти на български царе. Изложени са накити, старинни монети и черковна утвар. Цяла зала е посветена на сбирка от икони, носени като подаръци от всички краища на страната. Изключителен е дървеният кръст, върху който монахът Рафаил работил в продължение на 12 години (от 1790 до 1802 г.), като накрая ослепял от този изумителен труд, оставяйки ни неповторима художествена творба.
Като паметник с изключителна стойност и значение за световната култура Рилският манастир е включен в Списъка на световното наследство под егидата на ЮНЕСКО. Тук е гроба на цар Борис III.
До манастира може да се достигне по първокласен асфалтов път. Редовен автобусен транспорт го свързва с градовете: Рила (19 км), Благоевград (40 км), Дупница (44 км) и София (110 км).
Около манастира е възникнало цяло туристическо градче с възможности за посрещане на многобройните гости и почитатели. Ако сте решили да пренощувате, имате избор: най-романтично е в самия манастир, а най-евтино и с най-малко удобства - в туристическата спалня (в стаи със 7, 9 и 20 легла).
На 1 км по посока на Кирилова поляна се намира най-големият хотел в района - “Рилец”.
Изцяло е обновен хотел “Царев връх” (двузвезден), предлагащ висококачествено обслужване и традиционна българска кухня в няколкото си заведения. Асфалтовият път продължава след манастира (навътре в планината) още 7-8 км, до Кирилова поляна, където има друго туристическо селище с възможности за нощувка и прехрана.
На около 30 - 40 мин пеша в източна посока по маркиран маршрут може да се посети обителта и гробът на св. Иван Рилски, където сега се издига скромен параклис. Съществува поверие, че който се промуши през дупката в скалата на пещерата, където той е живял като отшелник, без да се опре, е праведен ...
От Рилския манастир тръгват няколко маркирани пешеходни маршрута из Рила планина:
Официален сайт: http://www.rilamonastery.pmg-blg.com/